A levendulanövény ismertetése, botanikai és élettani jellemzése

 A levendula a növényrendszertanban az ajakosvirágúak rendjébe, az árvacsalánfélék családjába tartozó, latinul Lavandula nemzetség. A rendszertani alapegység a faj (a fontos öröklődő tulajdonságokban megegyező növények összessége). A fajta a fajon belül kevésbé jelentős (azonban jellegzetes morfológiai, színbeli stb.) eltérő tulajdonságú változat, típus. A latin elnevezésben a nemzetséget pl. Lavandula és a faj nevét pl. angustifolia kell megadni. A fajta megnevezése a faj neve után következik.

A levendula nemzetségben a fajok száma 40 körül van. A legelterjedtebb, a legnagyobb mennyiségben szaporított, termesztett, alkalmazott és felhasznált faj a L. angustifolia és a L. intermedia.


 
Néhány kisebb jelentőségű fajt, illetve fajtáját elsősorban dísznövényként hasznosítanak (pl. L. stoechas, L. latifolia, L. dentata).



L. stoechas (származása alapján francia és spanyol levendulának is nevezik)
 
A fajok nagyrészt a mediterrán vidéken, különböző tengerszint feletti magasságokon őshonosak, ezért meleg- és fényigényesek. Botanikai tulajdonságaik alapján a félcserjékhez tartoznak. A bokrok kettő és több éves részei fásak. Az egyéves leveles hajtás lágy, a következő évben levelét elhullajtva megfásodik.

Lavandula angustifolia Mill. (magyarul keskenylevelű levendula)

A termesztésben, kereskedelemben a L. officinalis nevet is használják, ami gyógyító, orvosi növényt jelent. Sok fajtája van, melyeket a fajból színük, habitusuk stb. alapján szelektálták ki: pl. Hidcorte Blue (sötét ibolyakék), nana alba (törpe fehér), rose (világos rózsaszín), grapehall (világos kék) stb.

Széles körű elterjedése során több magyar neve is ismeretes: francia (származására utal), orvosi (gyógyhatású), valódi (legértékesebb), közönséges (legelterjedtebb), illatos, népies, szagos (legjobb illatú).



A több éves kifejlett bokorszerű tövek fás szára 40–50 cm magas. A fás részeken és az előző évi hajtásból évente megújuló, virágzatban végződő hajtások hossza 20–30 cm. Csak a hajtások alsó része leveles. Levelei átellenesek, megnyúlt lándzsásak, szürkén molyhosak, 2–3 cm hosszúak, 3–4 mm szélesek.

 Virágzata átlagosan 5–8 cm hosszú, hengeres, szaggatott füzér. Pártája kékeslila, ibolyáskék és e színek árnyalatai. A növényállomány virágzáskor harmonikus, jellegzetes „levendulakék”, megnyugtató színérzetet adó. A fő virágzási ideje június második fele. Kedvező időjárásban a később fejlődő hajtásokon ősz végéig kisebb mennyiségű virágzatot hozhat.

A murvája (fellevele) széles, szív alakú, rövid hegyű, ez a legbiztosabb megkülönböztető bélyege a L. intermedia fajtól. Magtermése kicsi (1,5–2 mm), könnyű, tojásdad alakú, barna színű makkocska. Ezermagtömege (súlya) 1 g körüli.

Vegetációs időszakban, hogy szépen fejlődjön, meleget és sok napsütést igényel. Ezt biztosító helyen díszlik legszebben, legintenzívebb az illata, magasabb az illóolaj-tartalma. A legfagytűrőbb faj, a hidegebb teleket is jól viseli.
 
A talaj iránt nem igényes, a futóhomokos és vizenyős terület kivételével mindenhol megél. A szárazságot jól tűrő növény, azonban aszályos időszakban 1–2 öntözés hatására jobban fejlődik. Magyarországon a melegebb, napsütésben gazdag területeken érzi jól magát, eredményesen itt termeszthető.

A virágjának, levelének, olajának tiszta, üde illata finom, fűszeresen édeskés, harmonikus aromájú. A levendula értékét (karakterét) adó észtertartalma a fajok közül a legmagasabb. A gyógyszerkönyvi követelményeknek csak e faj virágdrogja és olaja felel meg.

Lavandula intermedia (hibrid levendula faj)

A L. angustifolia és a L. latifolia (széleslevelű) fajok keresztezéséből keletkezett spontán fajhibrid. Magyar neve gyakrabban „angol”, néha „holland” levendula. A termesztésben Lavandin név is használatos. Fagyérzékenysége miatt az enyhe telű dél-angliai és hollandiai területeken terjedt el.



Erőteljesebb fejlődésű, magasabbra növő, vastagabb fás szárat nevelő, kicsit szélesebb levelű faj. Virágzatának alsó örvei alig távolodnak el a felsőktől. Murva levelei megnyúlt lándzsásak, aljukon kiszélesedők (lényeges megkülönböztető bélyege).

Később, júliusban, augusztus elején van a fővirágzása. Csíraképes makkocskát nem érlel. Mivel magot nem hoz, csak vegetatív módokon szaporítható.

A friss virág illóolaj-tartalma a L. angustifoliáénál mintegy 50 %-kal magasabb. Azonban észtertartalma jelentősen alacsonyabb (kb. harmada), ezért olaja kisebb értékű. Illata kissé fanyarkás, szerényebb aromájú.

Talaj- és vízigényesebb, szárazságra, erősebb fagyokra érzékeny. Kedvezőtlen körülmények között károsodhat. Hidegebb teleken visszafagyhat, kifagyhat. Az enyhe telű, jobb talajú és vízellátottságú vidékeken termeszthető eredményesen.

A levendula hálás növény. Élettani sajátosságainak figyelembevételével, igényeinek megfelelő helyen és körülmények között nevelve, termesztve, sok örömet ad. Kellemes hangulatú környezetet, jó közérzetet teremt.



A levendula szaporításáról, gondozásáról, termesztéséről és felhasználásáról bővebb ismertetés található a http://levendula.blog.hu honlapon. A vásárlásról pedig a http://levendula-elado.blog.hu címen lehet tájékozódni.

Tóthmihály Nándor, őstermelő
Levendula Kertészet
Cím: 8229 Csopak Vincellér u. 4.
Telefon: 70 261 3055
Email: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Fotók:
Flickr cc2.0 license 1. hikaru, 2. Ol' Florida Boy 3. Pobert Couse Baker
Shutterstock: 4. J.M McGonough, 5. Batareykin
6. Sequim Lavender Festival
7. Levendula Kertészet, Csopak

Ez is érdekelhet - Kert

Previous Next
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
A levendula aratás időpontja – mikor takarítsuk be a levendulát?
Mikor virágzik a levendula?
Levendula szaporítás magról - levendula vetőmag
A levendulanövény ismertetése, botanikai és élettani jellemzése
A levendula ültetése mikor a legjobb?
Angol levendula
LavandArt – egy levendulás kertészet Albertirsán
Bazsalikom termesztés - ételek, gyógyhatás
Mikor kell metszeni a levendulát?
Levendula öntözése
Levendula ültetés nyáron? - a levendula termesztés feltételei
Öntözzük a levendulát?
Pattanásokra jó a levendulaolaj?
Kell permetezni a levendulát?
Rozmaring
Levendulás díszek, dekoráció
Egy inspiráló levendulás kert
Levendula szaporítása – magvetés, dugványozás és a többi lehetőség
Levendula felhasználása
Levendula metszése
Kakukkfű termesztése
Levendula termesztése - azoknak akik NAGYBAN gondolkodnak
Lestyán - a természetes ízfokozó
Citromfű termesztése
Levendula (Lavandula Angustifolia)
Francia levendula
Levendula dugványozás
Mire jó a levendulaolaj?
Tárkony
Mivel lehet aratni a levendulát?
Levendulás kert születik
Röviden a levendula gondozásáról
Levendula fajták
Szaporítás bujtással - Levendula feltöltéses és egyszerű bujtása
Menta
Kövess minket: